Kobieta w ciąży powinna być także pacjentem gabinetu stomatologicznego. Przekonanie, że w ciąży zębów się nie leczy, jest groźne dla matki i dziecka.
Stan zębów ma wpływ na przebieg ciąży i poród, a nawet na zapłodnienie. Najlepiej przed rozpoczęciem starań o dziecko wykonać zdjęcie RTG i profesjonalną higienizację (skaling, piaskowanie, polerowanie zębów). Powinno się też wyleczyć wszystkie ubytki.
Podczas ciąży standardem powinny być wizyty u dentysty przynajmniej raz na każdy trymestr. Niska masa urodzeniowa, zakażenia bakteryjne noworodka, a nawet przedwczesny poród mogą być konsekwencją unikania dentysty.
Kobiety w ciąży mogą być znieczulane. Większym zagrożeniem dla dziecka może być strach i ból matki, które wpływają negatywnie na jego samopoczucie.
Hormony ciążowe sprawiają, że dziąsła stają się rozpulchnione, częściej krwawią, a nawet bolą. Objawów ciążowego zapalenia dziąseł nie można ignorować z powodu zagrożenia dla płodu. Oblicza się, że prawie 20% przedwczesnych porodów i przypadków niskiej masy urodzeniowej, to konsekwencja zaniedbań stomatologicznych matki.
Często początkom ciąży towarzysza wymioty. Do ust dostaje się wtedy sok żołądkowy, który osłabia szkliwo. Zęby stają się podatne na próchnicę i nadwrażliwość. Po wymiotach zaleca się płukać jamę ustną chociaż wodą. W ten sposób zredukujemy destrukcyjne działanie soku żołądkowego.
Zawiązki zębów powstają już w 6 tygodniu rozwoju zarodkowego. Gdy dziecko przychodzi na świat ma już zawiązki wszystkich zębów mlecznych i stałych, za wyjątkiem ósemek. Mineralizacja (uwapnienie) uzębienia zaczyna się w życiu płodowym. Dla prawidłowego rozwoju uzębienia ważny jest wapń, który jest obecny w tłustych pokarmach mlecznych
i zielonych warzywach liściastych. Zalecane są produkty bogate w fosfor, fluor, żelazo oraz witaminy D, A, C i K. Także w okresie laktacji mamy powinny pamiętać o diecie bogatej
w cenne składniki.