Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Postęp technologiczny z jakim mamy do czynienia w stomatologii, umożliwia lekarzom dokładniejsze przeprowadzanie zabiegów, które nie tak dawno były problematyczne.
Jedną z takich dziedzin, gdzie dokonały się ogromne zmiany, jest bez wątpienia Endodoncja tzw. leczenie kanałowe.

Mikroskop Stomatologiczny

Mikroskop zabiegowy wykorzystywany w stomatologii

Lekarze stomatolodzy w gabinecie Stomatologia dla uśmiechu, podczas leczenia kanałowego, dysponują szeregiem nowoczesnych urządzeń, które pozwalają przeprowadzić proces leczenia endodontycznego na najwyższym światowym poziomie.

Jednym z ważniejszych urządzeń jest bez wątpienia mikroskop stomatologiczny. Obecnie żadnego zabiegu podczas leczenia kanałowego w gabinecie Stomatologia dla uśmiechu nie przeprowadzamy bez użycia mikroskopu.

Mikroskop w stomatologii, w dużej mierze, zmniejsza ryzyko powikłań i usprawnia proces leczenia. Z szeregu korzyści, jakie daje użycie mikroskopu w endodoncji, chyba najważniejsza jest ta, że umożliwia on odnalezienie ujścia kanałów, często niewidocznych gołym okiem. Obszar pola zabiegowego z jakim mają do czynienia lekarze, podczas leczenia kanałowego, to przeważnie kilka milimetrów, a leczenie obejmuje często struktury wielkości dziesiątych części milimetra. Dlatego, niemożliwe staje się, przeprowadzenie skutecznego i precyzyjnego leczenia, bez zastosowania odpowiedniego powiększenia pola zabiegowego, oraz jego silnego i jednorodnego oświetlenia.

Proces leczenia kanałowego:

Zabieg leczenia kanałowego przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Jest on bezbolesny. W celu odizolowania zęba od bakterii żyjących w jamie ustnej, zakładany jest koferdam (specjalna osłona z gumy). Chroni on również jamę ustną od przedostawania się środków chemicznych wykorzystywanych podczas płukania wnętrza kanałów. Odseparowany w ten sposób, system kanałów korzeniowych, oczyszczamy za pomocą specjalistycznych narzędzi niklowo-tytanowych. Aby proces leczenia kanałowego przebiegał prawidłowo, wymagane jest ich oczyszczenie na całej długości. Do jej określenia wykorzystujemy specjalistyczne urządzenie zwane endometrem, niemieckiej firmy Schlumbohm oraz Apex NRG XFR. Tak przygotowane kanały, wypełniamy specjalnym materiałem zwanym gutaperką. Dzięki aplikacji jej do kanału na ciepło, za pomocą urządzenia B&L SuperEndo α2 i SuperEndo β, uzyskujemy ich hermetyczne zamknięcie, co zwiększa szanse powodzenia leczenia. Na koniec całego zabiegu leczenia kanałowego, dużą wagę przykładamy do odbudowa leczonego zęba. Jest to szczególnie ważne, gdyż z dotychczasowych badań wynika, że w większości przypadków prawidłowo wykonana odbudowa miała decydujący wpływ na rokowania i przetrwanie zęba.

Zabieg leczenia kanałowego

Lek. stom. Paulina Drozdowska, podczas zabiegu z wykorzystaniem mikroskopu.

Inne wykorzystanie mikroskopu zabiegowego:

Diagnostyka:

W procesach diagnostycznych wykorzystanie mikroskopu umożliwia ujawnienie mikropęknięć szkliwa, dostrzeżenie zmian chorobowych błony śluzowej, uwidocznienie ognisk próchnicy początkowej, odnalezienie nieszczelności prac protetycznych oraz odnalezienie nieszczelności istniejących wypełnień.

Stomatologia zachowawcza:

Znaczące powiększenie ułatwia precyzyjne wykonywanie prac kosmetycznych i zakładanie wypełnień w obszarze przydziąsłowym, pozwala doprecyzować stopień zaawansowania procesu próchnicowego.

Protetyka:

Mikroskop pozwala lekarzowi i technikowi lepiej przygotować zęby do zaplanowanych procesów protetycznych min. umożliwia: kontrolę szczelności wykonanych uzupełnień tymczasowych
i ostatecznych, opracowanie korzenia pod wkład korzeniowo-koronowy, mikropreparację szkliwa pod licówki, stosowanie minimalnie inwazyjnych technik i procedur szlifowania i wykończenia filarów pod uzupełnienia protetyczne, kontrolę dokładności osadzania prac protetycznych
i oczyszczania ich z nadmiaru materiałów cementujących.

Chirurgia:

Podczas zabiegów chirurgicznych, powiększenie pola zabiegowego zmniejsza zasięg całego zabiegu, co znacząco skraca proces gojenia i pozytywnie wpływa na komfort leczonego pacjenta.
W zabiegach chirurgicznych mikroskop daje możliwość stosowania mikro-narzędzi i cienkich szwów, lepszą kontrolę i diagnostykę tkanek objętych zabiegiem, kontrę precyzji przeprowadzanego zabiegu oraz stosowanie atraumatycznych technik.

W gabinecie Stomatologia dla uśmiechu, wykorzystanie mikroskopu stomatologicznego, umożliwia lekarzom przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów oraz procesów diagnostycznych i terapeutycznych.

W naszym gabinecie kładziemy duży nacisk na odpowiednie przygotowanie personelu, poprzez szereg kursów i szkoleń do pracy z wykorzystaniem mikroskopu.