Zgodnie z ustawą informujemy, że strona wykorzystuje pliki cookies, które ulepszają korzystanie z naszej strony - więcej...Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Ortodoncja

Teen girl with braces and doctor with patient in background.Zajmuje się rozpoznawaniem, profilaktyką i leczeniem nieprawidłowości zębowych u dzieci oraz dorosłych. Wady zgryzu mogą prowadzić do ścierania i uszkodzeń zębów, próchnicy
i zapalenia dziąseł, bo stłoczone i nieprawidłowo stojące zęby utrudniają ich czyszczenie. Krzywe zęby pogarszają wygląd, zmniejszają pewność siebie. Wyleczenie wady zgryzu jest często mniej kosztowne niż spowodowanych przez nią problemów.

Ortodoncja w ostatnim czasie znalazła ogromne zastosowanie w leczeniu skojarzonym pacjentów dorosłych. We współpracy z lekarzem protetykiem, parodontologiem, czy implantologiem można wykreować funkcjonalny i estetyczny uśmiech. W takich przypadkach leczenie ortodontyczne, jako etap przedprotetyczny może być skrócone w czasie i zwykle trwa 6-8 miesięcy.

Większość pacjentów wymaga leczenia aparatem stałym. Składa się on z zamków, naklejonych na zęby, które następnie łączy się cienkim drutem. Na wizytach kontrolnych, (które odbywają się co 4-6 tygodni) zmienia się elementy aktywacyjne tak, aby przesuwać zęby w celu korygowania zgryzu. Ponieważ aparat nie może być zdjęty, działa cały czas. Aparaty stałe mogą być metalowe, kosmetyczne, bezligaturowe. O doborze właściwego aparatu, zależnie od wskazań, decyduje lekarz ortodonta.

Typowe leczenie składa się z następujących etapów:

Diagnostyka: wykonanie badania i przygotowanie materiałów diagnostycznych (gipsowe modele uzębienia pacjenta, zdjęcia RTG i zdjęcia fotograficzne).

Plan leczenia: omówienie sposobu i etapów leczenia, dobór rodzaju aparatu, omówienie kosztów leczenia.

Założenie aparatu ortodontycznego.

Kontrola aparatu: systematyczne wizyty w celu aktywacji aparatu.

Zdjęcie aparatu: zdjęcia RTG, zdjęcia fotograficzne.

Założenie retencji: retainer, płytka retencyjna.

Utrzymanie efektów leczenia: okresowe wizyty kontrolne z retencją.