Ostatnimi zębami, jakie wyrzynają się najczęściej dopiero u dorosłych, są tzw. zęby mądrości.
W jamie ustnej możemy mieć cztery ósemki (po obu stronach, na górze i dole).
Choć to zęby pojawiające się najpóźniej, są często pierwszymi, które pacjent musi usunąć.
W jamie ustnej może brakować dla nich miejsca, więc wyrzynają się pod nietypowymi kątami, co utrudnia ich prawidłową pielęgnację. To niewłaściwe ułożenie może podrażniać wewnętrzną stronę policzków i stanowić przyczynę nawracających podrażnień śluzówki jamy ustnej.
Niedoczyszczane ósemki obejmuje próchnica, prowadząc do martwicy miazgi i stanów zapalnych, co może łączyć się z bólem i obrzękiem. Jest to najczęstszy powód usuwania tych zębów.
Wskazaniem do usunięcia tych zębów jest sytuacja, gdy zęby wyrzynają się w niewłaściwym kierunku, częściowo lub w ogóle (ich obecność ujawniania jest podczas badania RTG).
Ósemki usuwa się także na zlecenie ortodonty, by nie doprowadziły do dalszego stłoczenia pozostałych zębów, może być to przeprowadzane przed leczeniem ortodontycznym, w jego trakcie lub nawet kilka lat po jego zakończeniu.
Przed usunięciem zęba mądrości, zalecamy wykonanie tzw. OPG czyli zdjęcia pantomograficznego lub tomografii komputerowej tzw. CBCT. Zdjęcia pozwolą zobrazować kształt i kierunek położenia korzeni, co znacząco ułatwia ich usuwanie. Zabieg jest poprzedzony szczegółowym wywiadem z pacjentem.
Dostępność silnych, miejscowych środków znieczulających, sprawia, że cała procedura jest
w zasadzie bezbolesna. Dobrze jest jednak po zabiegu zaplanować sobie kilka spokojniejszych dni. Ograniczyć wysiłek fizyczny, papierosy i alkohol.
Przed zabiegiem zalecamy zjeść obfity posiłek.
Pacjenci po zabiegu usunięcia zęba dostają szczegółowe informacje dotyczące postępowania po zabiegu. W dużej mierze, właśnie od dbałości o okolicę rany pozabiegowej i skrupulatnego przestrzeganie zaleceń lekarza chirurga, zależy jakość i szybkość gojenia. Trzeba jednak pamiętać, że powikłania mogą zdarzyć się zawsze i mieć różny przebieg.
Konsekwencją inwazyjnego zabiegu może być utrzymujący się przez kilka dni dyskomfort oraz dolegliwości bólowe o różnym stopniu nasilenia. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od cech indywidualnych danej osoby. Dla naszych pacjentów, po zabiegu w razie pytań, jesteśmy dostępni pod numerem 508 827 882.
Po chirurgicznym usunięciu zęba, rana jest najczęściej zaszywana. Szwy są usuwane zwykle po kilku dniach.
Zabiegami chirurgicznymi w Stomatologia dla uśmiechu zajmuje się lek. dent. Kacper Jawor.